بلیچینگ دندان و موارد استفاده از آن

بلیچینگ دندان یا اصلاح لبخند به شما کمک می نماید دندان های زیباتری داشته باشید و لبخندی زیبا را به دیگران هدیه نمایید. بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها می­باشد که در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط خود فرد انجام می­شود. سفیدی دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می­شود و از آنجایی سفیدی دندان­ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی دارد. دندان دارای دو بخش مینا و عاج می­باشد. مینای دندان روی قسمت عاج قرار‌گرفته و موجب سفیدی و شفافیت دندان می­شود.

با گذشت زمان ضخامت مینای دندان کم‌شده و باعث می­شود تا رنگ عاج نمایان تر شود. عوامل مختلفی باعث می­شوند تا رنگ دندان‌ها سریع­تر زرد شود. از‌جمله: سیگار‌کشیدن، عادات بد غذایی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های قندی. حتی ممکن است افرادی که مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده می­کنند، باز هم در اثر عوامل محیطی و مواد غذایی خاصی دچار زردی دندان بشوند و برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنند. بلیچینگ دندان را میتوان به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند محسوب کرد.

بلیچینگ دندان

در روش بلیچینگ کردن دندان به ساختار دندان چیزی اضافه نمی گردد و مانند وایتکس عمل می کند که به آن سفید کردن شیمیایی می گویند. این روش هم در منزل و هم در مطب دندانپزشک انجام می‌گیرد ولی در مطب با غلظت بالاتری صورت می‌گیرد. این روش طی ۳ الی ۴ جلسه صورت می‌گیرد و بعد از یک هفته نتیجه آن نمایان می‌شود. ولی روش بلیچینگ در خانه بدین صورت است دندانپزشک قالب دندان را می‌گیرد و وسیله‌ایی می‌سازد که به آن تری بلیچینگ می‌گویند. این وسیله مانند دندان‌ها شفاف می‌باشد و بیمار هر شب مجبور‌است ماده بلیچینگ را درون تری‌بلیچینگ‌ریخته و در ناحیه مربوط به هر دندان قرار‌دهد.

این درمان در دندان‌های زرد‌شده به خوبی عمل می‌کند و روی دندان‌های متمایل به قهوه‌ای کمتر فرد نتیجه می‌گیرد. بر روی لکه‌های خاکستری و بنفش تاثیر ندارد دندان‌هایی با لکه‌های آبی رنگ متمایل به خاکستری که در اثر تتراسایکلین به وجود آمده‌است دشوار بوده و بعد از ۶ ماه باز به بلیچینگ شاید احتیاج داشته باشد.

چه زمان دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارند؟

۱) زرد و قهوه ایی شدن دندان ها به مرور زمان

۲) زردی دندان بر اثر نوشیدنی هایی مانند نوشابه گاز دار، کافئین و چایی غلیظ

۳) عادت غذایی فرد که باعث زرد‌شدن دندان های فرد شده‌اند

۴) زرد شدن دندان بر اثر دخانیات از جمله سیگار و قلیان

آیا می توان با مواد موجود در بازار این کار را انجام داد؟

امروزه پودرهای شیمیایی بسیاری وارد بازار‌شده که دندان ها را سفید می­کنند ولی عوارض بسیار بدی برای دهان و دندان دارند. همچنین در سال های اخیر محصولاتی در داروخانه ها و سوپرمارکت ها برای سفید کردن دندان، به فروش می­رسد که از طرف دندانپزشکان تایید نمی شود. زیرا این مواد موجب سایش و برداشتن لایه ای از روی مینای دندان می­شوند.

چه ماده ای برای بلیچینگ دندان استفاده می شود؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده پراکسید کربامید برای روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید کرده و رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند.

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ

۱) در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ فرد باید لثه خود را با آب گرم تمیز نماید و برای جلوگیری از التهاب لثه خود را باید ماساژ دهد.

۲) از‌خوردن غذا‌ها و مواد غذایی حاوی رنگدانه‌ها تا ۲۴ ساعت اولیه خودداری‌ نمایید. برای داشتن دندان‌های سفید اگر این مواد به دندان‌های شما برخورد‌ نمود بهتر از به شستشوی سریع دندان‌ها اقدام نمایید.

۳) خوردن نوشیدنی‌هایی مثل چایی پررنگ، قهوه و نوشابه خودداری‌ نمایید.

۴) از غذاهای سرد و اسیدی خودداری نمایید.

۵) بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید و تمام اصول بهداشتی را رعایت نمایید.

۶) از‌ مواد دخانیات و‌کشیدن سیگار و قلیان جلوگیری‌ نمایید.

۷) در چند روز اول از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.

۸) دندان ها را روزی دو بار بشویید.

۹) یک هفته بعد زا بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد.

غذاهایی که بعد از بلیچینگ دندان می توان استفاده نمود عبارتند از:

۱) نوشیدنی های بی رنگ مانند شیر، آب

۲) میوه مانند موز و سیب پوست گرفته‌شده

۳) نان سفید

۴) لبنیات از جمله ماست سفید، پنیر، خامه

۵) برنج سفید، سیب‌زمینی‌پخته

۶) ماکارونی سفید و سس سفید

مزایا

۱) این روش یکی از روش های ساده سفید کردن دندان ها می باشد.

۲) این روش به طور تقریبی بی خطر شناخته‌شده است.

معایب

۱) یکی از معایب این روش دوان سفید بودن دندان است. که در این روش سفید ماندن دندان‌ها دائمی نمی‌باشد. بسته به استفاده شما و رژیم غذایی شما تغییر رنگ ایجاد‌کرده و به ترمیم و یا بازسازی دندان‌ دارد.منظور از رژیم غذایی استفاده از نوشابه‌های گازدار، مصرف دخانیات، غذاهایی که دارای رنگدانه هستند می‌باشد.

۲) باعث حساسیت در بعضی افراد‌ می‌شود و فرد از این موضوع بسته به شدت حساسیت رنج‌‌ می‌برد. اما این حساسیت دائمی‌نبوده و رفع می‌گردد.

۳) نتیجه این شیوه قابل پیش‌بینی نمی‌باشد. بسته به لک دندان، سن و وراثت متفاوت می‌باشد. با قطعیت از نتیجه این شیوه نمی توان سخن گفت.

Share your love

Leave a Reply